UWAGA: SPRZEDAŻ CHWILOWO WSTRZYMANA

Mieszkać po skandynawsku...

wrz 6, 2017
Mieszkać po skandynawsku...Styl skandynawski podbił polskie (i nie tylko polskie) serca prostotą, jasnymi barwami oraz bardzo dużą i często uniwersalną wręcz funkcjonalnością. Jest to styl adresowany przede wszystkim do osób praktycznych i twardo stąpających po ziemi. Odnajdziemy w nim jednak także subtelną nutkę nostalgii za latami siedemdziesiątymi.

Triumfalny powrót prostej geometrii!

W stylu skandynawskim próżno szukać wyrafinowanego wzornictwa. Prostota wykończenia przywołuje niejednokrotnie skojarzenia z „dekadą gierkowską”, choć na tym podobieństwa na szczęście się kończą. Tamte meble były bowiem często tragicznie wręcz niefunkcjonalne, koszmarnie wykańczane i nietrwałe. Tu natomiast mamy do czynienia z prostolinijną elegancją, precyzją wykonania, a także z nawiązaniem do wartości ekologicznych – meble wykonywane są najczęściej z surowca odpadowego lub z recyklingu i z użyciem oszczędnych technologii. Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim wprowadzają do wnętrza mnóstwo światła. Jest to zasługa przede wszystkim jasnych barw oraz wielu linii prostych. Brak zakamarków to jednocześnie łatwość w utrzymywaniu porządku.

Zaczynamy urządzanie?

Doskonałym przykładem stylu skandynawskiego są meble Scandica: stosunkowo nieduże i proste kształty zapewniają im znaczną mobilność, choć nie są to meble lekkie. Dzięki temu można łatwo aranżować ich ustawienie stosownie do kaprysu lub okoliczności. Z urzekającą surowością kształtów przyjemnie harmonizuje laboratoryjna wręcz dokładność, z jaką meble zostały wyprodukowane. Choć w stylu skandynawskim na ogół rządzi biel, jasna szarość i pastelowe barwy, to Scandica potrafi pozytywnie zaskoczyć soczystą zielenią czy naturalnymi deseniami drewna. Świetnym uzupełnieniem mogą okazać się  drewniane lampy marki HOP Design, nawiązujące do skandynawskiego minimalizmu, a także lampiony Belldeco, oferujące dla odmiany prostotę w stylu retro. Przy wyborze dekoracji wnętrz warto powrócić do HOP Design i zerknąć na kolekcję czarno-białych grafik, które idealnie wpasują się w konwencję skandynawskiego wnętrza. Grafiki powstały w limitowanej edycji. Taka grafika może być dobrym początkiem domowej kolekcji dzieł polskich artystów.

I wcale nie było trudno :)

Dodatkową zaletą stylu skandynawskiego jest łatwość oraz swoboda operowania całym wystrojem wnętrza. Tu nie potrzeba żadnego doświadczenia, ani przesadnego wyczucia. Prawie zawsze wyjdzie coś przyjaznego dla oka, a jednocześnie dobrze sprawdzającego się w użytkowaniu. Dlatego przy urządzaniu mieszkania na wzór skandynawski każdy ma szansę zostać mistrzem architektury wnętrz.